Bernafon'un tarihi

Bernafon'un hikayesi, 1946'da, kurucularımızın, insanları daha iyi duymaları ve iletişim kurmaları için güçlendirmeyi misyon edindikleri zaman başlar. Bugün bu geleneği tutkuyla, teknolojik yeterlilikle ve bağlılıkla sürdürüyoruz.

Önemli Kilometre Taşları

Bernafon'un Flamatt'taki ilk fabrikasına ait eski, siyah beyaz fotoğraf, Bern, İsviçre, 1925

1946 - 1974

İşitme sağlığında bir İsviçre lideri

Her şey İsviçre'de mühendislik öğrencisi olan genç Hans Gfeller Jr.'ın babasının yeni işitme cihazını alıp kendi işitme cihazını yaptığı zaman başladı.

1946

Başlangıç ​​noktası

Bern bölgesinde iki fabrikası bulunan Gfeller AG, en iyi telefonlarıyla tanınan bir telekomünikasyon şirketidir. Başarılı olmasına rağmen, yönetim her zaman genişleme fırsatlarını aramayı sürdürdü. Büyük fırsat şirketin sahibi Hans Gfeller Sr., ABD'ye yaptığı bir seyahatten eve yepyeni bir işitme cihazıyla döndüğünde geldi. Oğlu Hans Gfeller Jr., özellikle buna büyük ilgi gösterdi. Ancak o zamanın en iyi odyoloji teknolojisine hayran olmak yerine bir tornavida aldı ve onu parça parça ayırmaya başladı. Kısa bir süre sonra, aile şirketi aracılığıyla kendi ses amplifikasyon cihazlarını geliştirmeye ve satmaya başladı.

 • Bir grup fotoğrafı, tahmini 1946

  Kurumsal bir müşteri olan İsviçre'nin posta, telefon ve telgraf hizmetinden (PTT) bir ziyaret. Hans Gfeller Sr. sağdan beşinci.

 • Hans Gfeller Jr. & Hans Gfeller Sr.'nin işitme cihazı taktıkları ve gülümsedikleri eski, siyah beyaz portreleri, 1946

  Hans Gfeller Jr. & Hans Gfeller Sr., işitme cihazı ile

Aralık


“A. Kunz & Co, Zürih ve E. Singer, Bern ile 128 İsviçre Frangı satış fiyatı, testler ve inşaat dahil üretim maliyeti ile 250 zor işitme 3 lamba amplifikasyon cihazının sağlanması için bir sözleşme tamamlandı yaklaşık 76 Frank. İlk numune tamamlanıyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde hazır olacak.”

Şirket yönetim kurulu tutanakları, 20 Aralık 1946

1949

Anında küresel bir başarı

Gfeller işitme cihazlarına olan ilgi İsviçre dışında da hızla arttı. 1949'a gelindiğinde, satış sözleşmeleri Kuzey Afrika ve Orta Doğu'ya kadar uzaklarda imzalanmıştı. Birkaç yıl sonra, Almanya Stuttgart'ta ilk satış şubesi açıldı.

 • Oturduğu masada Bernafon işitme cihazlarını test eden bir adam fotoğrafı, 1950'ler

  1950 dolaylarında işitme cihazı testi

 • Bernafon işitme cihazlarının bulunduğu bir masanın etrafında oturan üç işçinin eski, siyah beyaz fotoğrafı, 1950'ler

  1950 dolaylarında işitme cihazı üretimi

1954

Taşınabilirden kulak arkasına

Bernafon’un ilk taşınabilir işitme cihazı, valf amplifikatörleri ve kullanıcıların ayrı bir kutuda taşımak zorunda olduğu bir filament pil içeren iki parçalı bir cihazdı. Transistörler küçülmeye devam ederken, Gfeller AG ilk kulak arkası enstrümanlarını tanıttı.

mini_vakuumroehre_384x384

Mini vakum valflerinden transistöre geçiş (ölçek: 1: 2)

Bernafon işitme cihazı üretimi hattında çalışan; laboratuvar önlüklü, kendini işine adamış işçilere ait eski bir fotoğraf, 1989

1975 - 1994

Genişleme ve konsolidasyon

1973 ekonomik krizi, hızlı teknolojik değişikliklerle birleştiğinde, şirketin sonraki yıllar için stratejisini şekillendirdi. Giderek daha rekabetçi bir pazarda yerini alabilmek için Gfeller AG -hala çoğunlukla bir telekomünikasyon şirketi - tüm odağını işitme cihazlarına kaydırması gerekiyordu.

1982

T Serisinin piyasaya sürülmesi

İlk entegre devreler ve içinde iki küçük yonga ile donatılmış olan T-Serisi kesin bir başarıyı kanıtladı. Sonraki yıllarda daha fazla iyileştirme ile ürün o kadar popülerdi ki 2002'ye kadar üretimde kaldı.

1987

Ascom birleşmesi

Gfeller şirketi Autophon, Hasler ve Zellweger ile birleşti ve Ascom'u oluşturdu. Yeni grup 14.000 işçi çalıştırdı ve 2,2 milyar CHF yıllık ciroya sahipti.

İlk dijital işitme cihazı

Dört yıllık geliştirme sürecinin ardından, dünyanın ilk dijital olarak programlanabilir işitme sistemi olan PHOX hazırdı.

phox_tek_enduser_384x384

“Önceki cihazların bir tornavida kullanılarak bir akustikçi tarafından manuel olarak ayarlanması gerekiyordu. PHOX ile bağlantı parçaları, Intel işlemci içeren bir programlama birimi kullanılarak gerçekleştirilebilir. On farklı parametreye kadar düzenleme yapılabilir.”

phox_tek_enduser_384x384

“Önceki cihazların bir tornavida kullanılarak bir akustikçi tarafından manuel olarak ayarlanması gerekiyordu. PHOX ile bağlantı parçaları, Intel işlemci içeren bir programlama birimi kullanılarak gerçekleştirilebilir. On farklı parametreye kadar düzenleme yapılabilir."

1989

Sektörde önemli bir oyuncu

"Büyük bir gururla, şirket yönetimi çalışanlara ve hissedarlara yeni grubun dünyanın en büyük telekomünikasyon firmaları arasında on birinci sırada yer aldığını söyleyebildi."

1992

Bosch işitme etkinliklerinin devralınması

Şirket, Alman Robert Bosch GmbH firmasının işitme cihazı faaliyetlerini satın alarak büyümeye devam etti. Aynı yıl şirket Berlin'de kendi satış kanadını açtı.

1994

Ascom Audiosys'in William Demant Holding'e Satışı

“Ascom grubu tarafından belirlenen yeni bir stratejinin bir parçası olarak, çeşitli faaliyetlerin kaldırılmasına karar verildi. İşitme cihazlarının üretimi daha sonra Danimarkalı William Demant tarafından satın alındı."

Güneşli bir günde, İsviçre'de yer alan Bernafon genel merkez binasına ait bir fotoğraf

1995 - 2021

İnovasyon yolunda

William Demant Holding'in - işitme sağlığına güçlü bir şekilde kök salmış temel bir işi olan - devralmasının ardından, üretim ve lojistik alanında uyum ve işbirliği başladı. Ürün geliştirme, pazarlama ve satış ayrı kaldı ve bağımsız olarak gerçekleştirildi.

1995

Bernafon adı ve Bern-Bümpliz'deki yeni merkezdeki

çeşitli bölümler "Bernafon" olarak yeniden adlandırıldı. Bernafon, ilk kez ürüne, arkasındaki firmaya ve Bern-Bümpliz'deki yepyeni genel merkeze bağlanarak referans verdi.

Bernafon inovasyon serisinde


1999

Smile

İlk tamamen dijital işitme cihazı

2002

Symbio

Dünyanın ilk ChannelFree™ işitme cihazı

2007

Brite

Harici hoparlör ile ödüllü tasarım

2012

Chronos

Geri besleme iptaline sahip Nano kulak içi alıcı enstrüman

2018

Zerena

Akıllı telefonlarla uyumlu ilk işitme cihazı

2019

Viron

İlk lityum iyon şarj edilebilir işitme cihazı

2019

Leox

İleri derecede işitme kaybı olan kişiler için True Environment Processing™ özellikli işitme cihazı

2020

Alpha

Sektörün Hybrid Technology™ özellikli ilk işitme cihazı

2021

Önümüzdeki yeni fırsatlar

Net bir yönlendirme ve yüksek performanslı ürünlere odaklanma, lider teknoloji ve olağanüstü destek sayesinde, Bernafon gelişmeye ve pazar payını artırmaya devam ediyor. Değişen sektördeki müşteri ve kullanıcı ihtiyaç ve beklentileri önümüzdeki yılların ilginç olmasını sağlıyor.