Kırmızı gömlekli ve Bernafon işitme cihazı sayesinde hayatında yaşadığı olumlu değişikliklerden ötürü mutluluğu yüzüne gülümseme olarak yansımış, müşterisi ile konuşan bir iş kadını

İpuçları ve püf noktaları

Bernafon işitme cihazlarının, getirdikleri olumlu değişiklikleri görebileceksiniz.

Bernafon işitme cihazları ile daha iyi işitme ve daha iyi anlamaya giden yolda ilerleyin.

Bernafon işitme cihazı satın almaya karar verdiğiniz için tebrikler. Cihazlara alışmak için ilk üç ila dokuz hafta çok önemlidir. Maksimum deneyim için yol haritasını izleyin.

1) Sessiz ortamlarla başlayın

İlk birkaç gün işitme cihazlarınızı evde veya diğer sessiz ortamlarda kullanın. Yüksek sesle okumaktan çekinmeyin – bu, kendi sesinizin tonuna alışmanıza yardımcı olacaktır.

2) Ara verin

"İşitme cihazlarınız, bir süredir duymadığınız sesleri duymanıza olanak sağlayacaktır – bu, harika ama aynı zamanda yorucu da olabilir. İşitme cihazlarınızı ilk gün birkaç saat kullanın ve sonrasında her gün bir saat daha ekleyin."

3) İnsanlarla konuşun

Yeni işitme cihazlarınız ile konuşmalar daha net olur ve konuşmalara daha kolay katılabilirsiniz. Fakat bu, pratik gerektirir. Bu yüzden arkadaşlarınızı arayın, onları davet edin veya en sevdiğiniz restoranda bir masa ayırtın.

4) Takip ziyaretlerinizi kaçırmayın

Yeni işitme cihazlarınızda hassas ayar yapılması gerekir ve bu durum özellikle başlangıç aşamasında gereklidir. En çok zorlandığınız durumlar hakkında işitme uzmanınızla görüşün.

5) Soru sormaktan korkmayın

Yeni işitme cihazlarınız çok fazla güç ve olanak sunuyor, bu bazen zorlayıcı olabilir. İşitme cihazlarınızı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı anladığınızdan emin olmak için işitme uzmanınızla görüşün.

Birbirleriyle konuşan üç iş kadını

Bernafon işitme cihazlarınızdan en iyi şekilde yararlanma

 • Evde, daima işitme cihazlarınızı takın. Sohbetlerde göz temasını sürdürün. Mümkün olduğunca arka plan gürültüsünden kaçının.
 • İşte, en yakınınızdaki kişiye odaklanın. Sohbetlerde göz temasını sürdürün. Duyduğunuzu tekrar edin ve eksik bir bilgi olup olmadığını sorun.
 • Dışarıda yemek yerken, mutfaktan uzak sessiz bir alanda masa isteyin. Tiyatro, konferans, konser veya filmlere giderken bir döngü, kızılötesi veya FM sisteminin mevcut olup olmadığını araştırın.

Bernafon işitme cihazlarınızın bakımı

Toz bulutunun yanında yer alan Bernafon işitme cihazı

Temiz tutun

İşitme cihazlarınızı temiz tutmak önemlidir. Düzenli olarak kuru bir bez veya mendille silin. Cihazınızda geçici arızaya veya en kötü durumda tamamen bozulmaya yol açabileceği için kulak kirini temizlemeniz de önemlidir.

Sıçramış suyun yanına yerleştirilmiş bir Bernafon kulak arkası işitme cihazı

Kuru tutun

İşitme cihazlarınızın ıslanmasından (ör. duşta veya şiddetli yağmurda takmaktan) kaçının. İşitme cihazlarınız neme veya çok rutubetli koşullara maruz kalırsa, pilleri çıkarın ve işitme cihazlarını kuru bir saklama kitine yerleştirin. Bunları asla bir saç kurutma makinesi veya mikrodalga fırınla kurutmaya kalkışmayın.

Sıçramış ve muhtemelen zararlı olan kimyasalların yanına yerleştirilmiş bir Bernafon işitme cihazı

Kimyasallardan kaçının

Tıraş sonrası losyon, saç spreyi, yağlar ve parfüm işitme cihazlarınız üzerinde zararlı etkilere sahip olabilecek kimyasallar içerir. Bu ürünleri uygulamadan önce daima işitme cihazlarınızı çıkarın ve işitme cihazlarınızı tekrar takmadan önce ürünü bir müddet kurumaya bırakın.

Yüksek derece gösteren bir termometrenin yanına yerleştirilmiş bir Bernafon minirite işitme cihazı

Aşırı sıcaklıklardan kaçının

İşitme cihazlarınız asla aşırı ısıya maruz kalmamalıdır. Bu cihazları arabanızın torpido gözünde bırakmayın.

İşitme cihazlarınızı nasıl temizlemelisiniz?

 • İşitme cihazlarınızı temizlerken eldiven giyin.
 • Pilleri şarj edilemeyen işitme cihazlarından çıkarın.
 • Kulak arkası işitme cihazlarınız varsa, işitme cihazı yüzeyini alkol içermeyen ıslak mendillerle temizleyin. Bunun nedeni alkole duyarlı hidrofobik bir kaplama ile kaplanmasıdır. Kulak kalıplarını ve kubbeleri temizlemek için IFU'ya bakın.
 • Kulak içi işitme cihazları için, işitme cihazlarının yüzeyini temizlemek için her türlü ıslak mendil kullanılabilir.
 • Islak mendillere bir alternatif, tiftiksiz pamuklu bir bez ve yumuşak bir sabun çözeltisi ile temizlemektir. İşitme cihazlarına girebilecek fazla su kullanmaktan kaçının.
 • Temizlikten sonra eldivenleri atın ve ellerinizi sabun ve suyla dikkatlice yıkayın veya uygun bir alkol dezenfektanı ile dezenfekte edin.
 • Temizlenmiş işitme cihazlarınızı bir saat kurumaya bırakın.
 • Bernafon işitme cihazları hakkında bilgi içeren çevrimiçi kütüphaneyi tasvir eden, yan yana dizilmiş 3 kitap çizimi

  Daha fazla bilgi

  Bernafon işitme cihazlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kütüphaneye gidin. Burada indirmek için yararlı pdf dosyaları ve izlemek için videolar bulabilirsiniz.

 • Bernafon işitme cihazları için sorun giderme ipuçlarını tasvir eden ve içerisinde bir ünlem işareti bulunan konuşma balonu

  Ortak sorunlar

   Bazı küçük sorunlar kolayca çözülebilir. En sık karşılaşılan sorunlar için bazı yararlı sorun giderme ipuçları.

 İşitme cihazı uygulaması sırasında, gülümseyen bir odyolog ve kullanıcı

İşitme uzmanı mı arıyorsunuz?

Size en yakın işitme merkezini bulmanıza yardımcı olabiliriz.

İşitme uzmanı bulun