İşitmeniz hakkında daha fazlasını öğrenin

İşitme nedir?

İşitme, titreşimleri kulak aracılığıyla saptayarak sesi algılama yeteneğidir. İşitme ve anlama yeteneğimiz insanlarla aramızda bağlantı kurar. İşitme - genellikle hafife alınan bir duyu. Burada değil. Bernafon’da işitmenize tutkuyla bağlıyız.

İyi işitme yetenekleri olmadan iletişim ve sosyal etkileşimler kısıtlanır ve yaşam kalitesinde önemli ölçüde sıkıntı yaşanır. Genel olarak işitme kaybı, çoğu yaşlının okuma gözlüklerine ihtiyaç duyması gibi yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. 10 vakadan 9’unda işitme kaybı yaşa bağlıdır.

İşitme kaybı nedir?

 • İşitme duyusunda azalma

  İşitme kaybı yaşlanmanın doğal bir sonucudur. 30’lu veya 40’lı yaşlarda başlayabilir ve 80’li yaşlara ulaştığımızda, yarımızdan çoğu bazı sosyal, psikolojik ve fiziksel problemlerle beraber işitme kaybı çeker.

  hearing_loss
 • Kayıp derecesi

  İşitme kaybını nasıl ölçeriz? Bir işitme kaybının şiddeti, bir sesin bir birey tarafından duyulabilmesi için ne yükseklikte olması gerektiğine bağlıdır. İşitme kayıpları hafif, orta, şiddetli ve aşırı olarak sınıflandırılır.

  hearing_loss
 • İşitme kaybı türleri

  Sensorinöral işitme kaybı yaşlanmanın doğal bir parçası olarak oluşur; tüm işitme kaybının yaklaşık % o90’ına karşılık gelir. Sebebi genellikle yüksek seslere maruziyet, baş yaralanmaları, genetik, hastalıklar, tümörler, ve bazı güçlü ilaçlar nedeniyle oluşan iç kulak (koklea) zedelenmesidir. 

  sensorineural_280

  İletim tipi işitme kaybı, dış veya orta kulaktaki bir mekanik problemin ses dalgalarının iç kulağa iletimine müdahale ettiği başka bir türdür.

  conductive_280

Yaşam kararmaya başladığında

İşitme kaybı özellikle konuşma anlaşılırlığının önemli ve arka plan gürültüsünün mevcut olduğu durumlarda büyük bir etkiye sahip olabilir. İşitme kaybı semptomlarının fark edilmesi önemlidir. Siz ya da bir yakınınız:

Sık sık insanlardan söylediklerini tekrar etmesini istiyor musunuz?

Gruplar içerisinde işitmede sıkıntı yaşıyor musunuz?

Diğer kişilerin mırıldandığını düşünüyor musunuz?

Arka taraftan konuşan birini işitemiyor musunuz?

TV veya araba radyosunda sesi yükseltiyor musunuz?

Gürültülü partilere ve restoranlara gitmeye çekiniyor musunuz?

Bir işitme cihazı satın almanın 3 adımı